Restaurování gobelínu patří do rukou profesionálů


utkaný obraz

Tkané koberce, to je ta pravá krása, která s lety na svém půvabu neztrácí, jen prostě potřebuje oprášit a připomenout tak očím obdivovatelů, jakými mistry byli naši předkové. Také dnes se můžete setkat s mnoha mistry svého řemesla, kteří ovládají uměleckou práci dávných tkalců a umí vytvářet či opravovat pestré nástěnné koberce. Historické nástěnné tkané výzdoby tak nepatří jen do minulosti a ožívají znovu díky těmto šikovným rukám dnešních tkalců. Díky nim se vrací původní barevnost i dokonalost, se kterou kdysi byly vytvořeny.

Dávní panovníci, historické výjevy, středověké bitvy či mýtické příběhy tak znovu ožívají při restaurování gobelínů v dílně. Umění, které neztratilo ani s lety svou hodnotu a i dnes může krásně vyzdobit interiéry bytů, domů či společenské nebo firemních prostory.

Jaké techniky se používají při restaurování gobelínů a tapisérií?

 
Mezi nejvíce používané techniky tkaní patří zejména:
– ruční tkaní koberců středověkou metodou na horizontálních nebo vertikálních stavech
– ruční vázání koberců na vertikálních stavech
– ruční tkaní hladkých kilimových koberců rypsovou technikou
Další metodou, která se používání také při výrobě novějších typů je metoda tkaní tzv. melírování, kterou dávají tkalci modernější pojetí do celkového výtvarného zpracování. Nadčasovost této metody zaujala především barevnějším pestřejším provedením, které působí plněji a v interiéru veseleji.

tkací stroj, ruce, tkaní

Zajímavé restaurování gobelínů – oživení práce starých mistrů

 
Oživit starý koberec nebo tapisérii, které utrpěly časem či mnohým používáním je největším počinem, který umožní i našim potomkům chápat výtvarné hledisko dávných dob, které nesmí být zapomenuto. V dobách dávno minulých byl pravý důraz kladen právě na řemeslnost, krásu a také na krásné látky a oblečení, jako důkaz bohatství i stavu jeho nositelů či uživatelů. Stejně tak i potahy, koberce i okenní závěsy musely vypovídat o finančním stavu svého majitele. Díky tomu jsou dochované výzdoby i zdobné prvky tak nádherně propracované. Zůstávají úžasným důkazem minulých dob a vypovídají o našich předcích, o jejich citu a vztahu k umění, které i dnes ještě máme možnost obdivovat.