Co dokáže sůl

Jak byste si pochutnali na masitém pokrmu bez soli? Asi nic moc, že? Pan Werich v pohádce naznačil, že bez soli vařit, je umění, ale jak to nakonec dopadlo, víme všichni. Proč je zrovna obyčejná sůl tak nenahraditelná?
sůl v lázních

Solná jeskyně

Už jste vyzkoušeli solnou jeskyni? Je to sice komerční záležitost, tedy nikoli přirozený jeskynní systém v České republice, nýbrž uměle vybudované zázemí v běžném objektu, ovšem podstatné jsou účinky této terapie. Ve vyhřívané podlaze, případně kolem stěn se nachází solné krystaly koncentrované do velkého množství a působením tepla se z nich uvolňují minerální látky, které se pak vstřebávají pokožkou a dýchacími cestami. Je to jakási moderní inhalace živin, jež mnoha lidem v těle schází. A že taková „maličkost“ přijde vhod, prokazují recenze spokojených zákazníků. Pobyty v tomto prostředí lze jednoznačně doporučit i lidem s depresemi a nespavostí. Rozhodně lepší terapie, než se ládovat chemickými přípravky.
písmeno ze soli

Solná lázeň

Snad nejznámější procedura s mořskou solí, k níž se využívá silně mineralizovaný chlorid sodný z Mrtvého moře. Podle potřeby lze sůl v lázni doplnit sušenými bylinkami, např. levandulí, šalvějem nebo angelikou lékařskou. Mějte se však na pozoru před éterickými oleji do koupelí, bývají velmi agresivní a mohou způsobit dokonce kolaps organismu. V současné době se poměrně rozšířila i aplikace drceného magnézia přidávaného do koupele, jehož nedostatek v našem těle je patrný u většiny lidí.

Solná lampa

Velice rozšířený výrobek, vděčný vánoční dárek a především antistres. Svit lampy je příjemný na pohled, uklidňuje, ačkoli se z lampy uvolňuje soli poměrně malé množství. Znalci Feng-shui tvrdí, že údajně pohlcuje elektrostatický smog, ale to pouze v případě, že jde o lampu, kam se vkládají voskové svíčky, nikoli výrobek s žárovkou s přívodem elektrického proudu.
himalájská sůl na talíři

Bazénová chemie

Chemický vzorec soli je NaCl, tedy chlorid sodný, který se ve vodním roztoku v bazénu pomocí solinátoru rozkládá elektrolýzou na ionty sodíku a chlóru. Chlór pak působí jako desinfekční prostředek uvnitř bazénu a nahradí tak klasické chlórové tablety.