Bolí vás ploténky? Zvolněte!

Bolesti zad sužují čím dál více lidí a v čím dál nižším věku. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá: současný životní styl, ve kterém je místo jen pro práci, sezení u stolu a u počítače a žádný přirozený pohyb. Významnou roli hraje také při problémech s ploténkami psychika. Permanentní vyvíjení psychického tlaku na člověka, se zákonitě musí podepsat na jeho zdraví.
bolesti zad

Jaké jsou příznaky problému s ploténkami?

·         Silné bolesti páteře zejména v bederní oblasti

·         Bolesti mohou vystřelovat od hýždě po stehně až do chodidla

·         Většinou se jedná o jednostranné bolesti, které se zvyšují při pohybu

·         Při postižení bederní páteře, se může bolest objevit i v rameni či paži

·         Mravenčení a nižší citlivost v paži či noze

Kdy dochází k bolesti?

Příčinou bolesti je opotřebení chrupavčitého spojení mezi dvěma obrali a také degenerativní změny na ploténkách způsobené přibývajícími lety. Další možností je, že dojde k výhřezu jádra destičky, většinou po nějakém prudším pohybu. Pokud dlouhodobě přetěžujete páteř pouze jednostranně i to může vyvolat problémy. Příčiny hledejme také ve vadném držení těla jak při chůzi tak při sezení. Svou roli hraje také kvalita matrace, která by měla být spíše pevná a rovná. Vysoká sportovní aktivita může také sehrát svou roli. Zejména pokud nedopřejete tělu následné protažení a regeneraci.
masáž zad

Kdy je čas jít k lékaři?

Za bolesti jsou často zodpovědné dlouhodobé záněty nervů, způsobené zvýšeným vylučováním histaminu. Lékaři vám v těchto případech nejčastěji naordinují uklidňující prostředky. Pokud chcete zvolit přírodnější cestu, dopřejte si stravu s vyšším podílem omega-3 mastných kyselin (olejnaté ovoce a zelenina). Naopak omezte co nejvíce konzumaci masa a uzenin. Lehčí obtíže můžete také zkusit řešit pomocí mastí, masáží, teplem či koupelemi. Dopřejte si prostor pro relaxaci. Lidé vystavení dlouhodobému stresu jsou náchylnější k problémům se zády. Pokud vás bolesti omezují dlouhodobě a navíc sílí, je třeba navštívit lékaře, nejlépe ortopeda. V nejhorších případech totiž může dojít k uskřípnutí míchy vyhřezlou ploténkou.